Blogový článek Gabriely Olšanské - novinky z výzkumu v oblasti aromaterapie - kapka aromatického éterického oleje a skleněná lahvička s éterickým olejem

Novinky z výzkumu: aromaterapie v klinické praxi

V krátkém úvodním článku jsem se zaměřila na jeden z pilířů, kterému bych se ráda v aromaterapii věnovala, a sice výzkum pro klinickou praxi. Ačkoliv je aromaterapie komplementární metoda, doplňková, individuální a intuitivní, také celostní, věřím, že v klinické praxi má svoje opodstatněné místo. Pro širší využité této metody však potřebujeme ověřené informace, které potvrdí možnost použité éterických olejů nebo jejich směsí v pro danou indikaci, za definovaných podmínek, v dané kvalitě a dávkování. Takto můžeme přiblížit jedinečné vlastnosti éterických olejů, hydrolátů, aromakosmetiky širšímu okruhu klientů, troufám si říci, pacientů.

Blogový článek Gabriely Olšanské - novinky z výzkumu v oblasti aromaterapie - éterický olej ve skleněné lahvičce

Širší využití aromaterapie

V tabulce naleznete zajímavá témata prací, jejichž výsledky byly publikovány v roce 2023 v databázi PubMed (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/), na www.clinicaltrials.gov, v databázi SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv).

Klinické studie

Z hlediska designu studií se jedná zejména o randomizované, jednoduše nebo dvojitě zaslepené klinické studie, nebo pilotní studie. Po zeměpisné stránce je hezké se podívat, kde se takovéto studie uskutečňují. Mezi zeměmi, které jsou aktivní na poli klinického výzkumu v aromaterapii figurují Írán, Turecko, Čína, Singapur, Taiwan, Thajsko, USA, Francie, Španělsko, Niger, Saúdská Arábie, Japonsko, Řecko, Brazílie, Německo. Finanční prostředky na výzkum plynou jednak z institucí (kliniky, univerzity) a jednak z výrobních firem (farmaceutické firmy). 

K nejvíce studovaným patří éterické oleje z levandule, pomeranče a růže, tea tree, citronu. Způsob ošetření se týkaly z velké většiny inhalačního podání, dále masáže. Každý rok se objevuje nějaká studie s ústní vodou a aroma kosmetikou (krémy, obličejové krémy). V posledních dvou letech můžeme vidět nástup nanotechnologií ve spojení s použitím éterických olejů jako aktivní látky, zabudované do nanočástic. Nejvíce se aromaterapie v klinické praxi prosazuje v managementu bolesti různého původu, paliativní medicíně, gynekologii a porodnictví, při zmírnění psychických obtíží jako je strach, úzkost, depresivní stavy, dále v zubním lékařství.

Blogový článek Gabriely Olšanské - novinky z výzkumu v oblasti aromaterapie - aplikace aromaolejíčku na zápěstí ruky
Tabulka 1 Výzkum prováděný na levandulovém éterickém oleji (2023)
Tabulka Tabulka Výzkum prováděný na levandulovém éterickém oleji 2023 pro blogový článek Gabriely Olšanské s názvem Novinky ze světa výzkumu v oblasti aromaterapie
Tabulka 2 Výzkum s ostatními éterickými oleji (2023)
Tabulka Výzkum s ostatními éterickými oleji 2023 pro blogový článek Gabriely Olšanské s názvem Novinky ze světa výzkumu v oblasti aromaterapie

Zaujalo vás některé téma a chcete je konzultovat pro vaší praxi? Využijte poznatků nejnovějšího výzkumu, společně se podíváme hlouběji do studií. Ráda vám najdu další informace. Kontaktujte mě na info@gabrielaolsanska.cz nebo telefonicky na +420 777 602 527, případně mně napište přes webový formulář ZDE.