01 Říj Než začnete vyrábět čaje na prodej
8 z 10 domácností v České republice si v roce 2021 koupilo nějaký druh čaje, a sice více než 1x za měsíc. Nejvíce obyvatelé kupovali čaje ovocné (třetina výdajů domácnosti na čaje), a pozitivní vývoj zaznamenaly čaje bylinné (rovněž třetina výdajů na čaje). Bylo to způsobeno zvýšením průměrné ceny bylinných čajů (GfK Czech, 2020 – 2021). Během pandemie stoupla spotřeba bylinných čajů zaměřených na imunitu (Oxalis, 2021). A jak s oblibou říkám, velkých hráčů se nebojte, i Vy můžete vyrábět čaj a uvádět ho na trh. Předpokladem jsou určité znalosti, které začínají, jak už to bývá, u předpisů.
Proč právě čaj
Čaje byly mojí zálibou a specialitou od střední školy, ať se jednalo o bylinné nebo později ovocné a pravé čaje a čaje uváděné na trh jako doplňky stravy nebo léky. Profesně jsem se zabývala jejich kvalitou a vývojem.
Čaje patří mezi potraviny
Konkrétně v České republice upravuje výrobu Vyhláška č. 187/2003 Sb., o požadavcích na čaj, kávu a kávoviny s účinností od 1. 7. 2023. Tato vyhláška je prováděcím předpisem zákona 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a nahrazuje vyhlášku č. 330/1997 Sb. Pro potravinářské podniky bylo stanoveno přechodné období 1 roku, kdy mohou označovat výrobky ještě podle staré vyhlášky. Mnoho podniků má velké zásoby obalů se značením dle staré vyhlášky a Ministerstvo zemědělství jim tak vychází vstříc, aby mohly obaly dospotřebovat
Vyhláška byla upravena zejména z toho důvodu, aby odrážela nové poznatky ve výrobě a technologiích pro čaje, kávu a kávoviny a také upravila seznam rostlin povolených pro výrobu čajů a došlo tak k těsnější harmonizaci s předpisy Evropské unie. Přesně definované pojmy pomohou chránit spotřebitele před klamáním o charakteru a kvalitě produktu. Nebudu citovat celé texty, vyhlášku i s přílohami si můžete přečíst zde.
Pro zajímavost si uveďme hlavní definice a co nového se změnilo nebo přibylo. Radují se výrobci bylinných čajů, kteří používají druhy rostlin neuvedené v tabulkách 1 – 3 Přílohy 1 a dále výrobci čaje matcha. Život se usnadnil výrobcům, spotřebitel je chráněn v podobě detailního uvedení dávkování a délky používání, spotřebitel by se měl řídit těmito informacemi. Dovozci matcha čaje si od změn slibují to, že se ke spotřebiteli dostanou kvalitní výrobky z Japonska a ne méně kvalitní náhražky z Číny.
Rozdělení čajů
- Čaj je výrobek rostlinného původu sloužící k přípravě nápoje určeného k přímé spotřebě nebo nápoj připravený z tohoto výrobku.
- Čaj pravý je čaj vyrobený z výhonků, listů, pupenů nebo jemných částí zdřevnatělých stonků čajovníku čínského Camellia sinensis (L.) O. Kunze, popřípadě jejich kombinace.
- Zelený čaj je čaj pravý, ve kterém neproběhla při zpracování oxidace.
- Čaj z mladých listů a pupenů, u kterého neproběhla oxidace lze označit i jako “bílý čaj”.
- Polofermentovaný čaj je čaj pravý, ve kterém proběhla při zpracování částečná oxidace. Lze označit jako “oolong”.
- Čaj z mladých listů a pupenů, u kterého neproběhla oxidace lze označit i jako “bílý čaj”.
- Černý čaj je čaj pravý, ve kterém proběhla při zpracování plná oxidace. Lze označit jako “červený čaj”.
- Čaj pravý, jehož lístky jsou slisovány a podrobeny dodatečné fermentaci, lze označit jako „tmavý čaj“.
- Zelený čaj připravený rozemletím sušených nejmladších lístků čaje pravého z Japonska na jemný prášek lze označit jako „matcha“.
- Čajový extrakt je výrobek získaný vodní extrakcí čaje pravého sloužící po rozpuštění ve vodě k přípravě nápoje.
- Čaj pravý původem z regionu Čína, jehož lístky jsou slisovány a podrobeny dodatečné fermentaci, lze označit jako „Pu erh“.
- Instantní čaj je instantní výrobek ve formě granulí nebo prášku obsahující čajový extrakt a určený k přípravě nápojů rozpuštěním ve vodě.
- Ovoněný čaj je čaj, který absorboval požadované vůně a pachy.
- Ochucený čaj je směs čaje pravého s ochucujícími částmi rostlin uvedenými v příloze č. 1 k této vyhlášce, jejichž obsah nepřesahuje 50 % hmotnosti směsi.
- Aromatizovaný čaj je čaj, který obsahuje látky určené k aromatizaci.
- Bylinný čaj je čaj z bylin, částí bylin nebo směsí bylin, jež jsou uvedeny v příloze č. 1 k této vyhlášce nebo splňují požadavky podle § 5 odst. 3 písm. d), nebo z jejich směsí s čajem pravým nebo s ovocem; podíl bylin v uvedených směsích musí být vyšší než 50 % hmotnosti směsi.
- Ovocný čaj je čaj ze sušeného ovoce nebo směsi sušeného ovoce a částí sušených rostlin uvedených v příloze č. 1 k této vyhlášce nebo splňujících požadavky podle § 5 odst. 3 písm. d), nebo z jejich směsí s čajem pravým; podíl sušeného ovoce v uvedených směsích musí být vyšší než 50 % hmotnosti směsi.
- Pečený čaj je výrobek připravený z ovoce a cukru, případně s přídavkem koření nebo alkoholu.
- Čaj Yerba maté je výrobek vyráběný z listů stromu cesmíny paraguayské Ilex paraguariensis A. St. Hill., získaný technologickým procesem sušení a žíhání přímým ohněm a následného drcení. Lze označit jako “čaj maté”.
- Pokud obsahuje ovocný, bylinný čaj, čajový extrakt nebo instantní čaj kofein, musí být uvedeno na obale upozornění na obsah kofeinu.
- Jestliže obsahuje bylinný nebo ovocný čaj více než 0,4 g kofeinu na 100 g sušiny, musí to být uvedeno na obale.
- Při použití třezalky, pohanky nebo římského kmínu musí být uvedeno upozornění „u citlivých osob možnost fotosenzibilizace“.
- V případě aromatizovaného čaje se v blízkosti názvu uvede označení „aromatizovaný“ a u ovoněného čaje se uvede označení „ovoněný“.
- U pečeného čaje se uvede způsob jeho výroby zavařením nebo pečením.
- Slovo „bylinný“ je možné nahradit slovem „bylinkový“.
K výrobě bylinných a ovocných čajů lze použít části rostlin uvedené v tabulkách 1 – 3, přílohy č. 1 k této vyhlášce v různých množstvích. A sice bez omezení, nejvýše do 30 % hmotnosti, nejvýše do 5 % hmotnosti. Seznam obsahuje tradiční druhy léčivých, aromatických a kořeninových rostlin, ovocné druhy, používané ve střední Evropě. Nenajdete v něm však druhy, které jsou zajímavé a trendy, zejména druhy z tradiční čínské medicíny, indické Ajurvédy, z jihoamerické druhy atd. Jestliže obsahuje výrobek rostliny a jejich části neuvedené v příloze č. 1 nebo části rostlin uvedené v tabulce 2 nebo 3 ve větším množstvím, než je stanovený limit, musí se na obale uvést:
- dávkování výrobku,
- doba používání,
- specifikace osob, jimž je výrobek určen (kojící ženy),
- nebo naopak specifikace osob, které výrobek konzumovat nesmí (děti, senioři, těhotné ženy, osoby trpící vysokým krevním tlakem atd.).
Takovéto výrobky, pokud neobsahují například přidané vitamíny nebo minerály, se již nezařazují do kategorie “doplňků stravy”, ale nazývají se bylinnými čaji a je možné je uvádět na trh podle § 5 odst. 3 písm. d) nové vyhlášky.
Jestliže by bylinný čaj obsahovat například přidaný vitamín C, musí být uveden na trh jako “doplněk stravy”, tzn. notifikován.
Literatura je k dispozici u autorky.
Zaujal vás článek a chtěli byste více informací o výrobě, kvalitě a používání čajů, třeba formou kurzu nebo poradenství? Chcete sami vyrábět čaje v malém, tzv. v domácnosti a prodávat? Chcete zkontrolovat etiketu? Napište mně na g.olsanska@gmail.com a já se vám ozvu.