Blogový článek Gabriely Olšanské - akutní respirační onemocnění a jak si pomoci vhodnými éterickými oleji

Akutní respirační onemocnění a bezpečné používání éterických olejů

Se změnou ročního období a ochlazením přicházejí i sezónní onemocnění dýchacího aparátu. Kromě samoléčby po návštěvě lékárny nebo před tím i lékaře, si u lehčích forem akutních respiračních onemocnění můžeme pomoci stále oblíbenější aromaterapií. Využití éterických olejů má svoje pravidla a omezení. Ráda bych zmínila nejdůležitější éterické oleje pro toto období a zásady bezpečnosti při jejich používání.

Blogový článek Gabriely Olšanské - difuzér pro éterické oleje vhodné pro řešení akutních respiračních onemocnění

Co způsobuje akutní respirační onemocnění

Akutní respirační onemocnění (ARO) jsou způsobené bakteriemi nebo viry a postihují horní i dolní cesty dýchací. Nejčastějšími původci těchto onemocnění jsou ve všech věkových skupinách rhinoviry (na podzim až 80 % všech onemocnění). Mezi původce mírnějších ARO patří například adenoviry a coxsackie. Závažnější onemocnění jsou chřipka, Covid-19 a virózy způsobené RS viry. Některé rozlišovací příznaky jsou v tabulce 1. 

Tabulka 1 Různá akutní respirační onemocnění (Beňa, 2020, Jeseňák, 2021)
Tabulka různých druhů respiračních onemocnění pro blogový článek Gabriely Olšanské s názvem Akutní respirační onemocnění a bezpečné používání éterických olejů

Druhy respiračních onemocnění

Akutní rýma se projevuje svěděním nosu, kýcháním, z nosu teče vodnatý, hlenovitý nebo hnisavý sekret, hůře se dýchá nosem, sliznice jsou vysušené. Postižený kašle, například proto, že mu zatékají hleny do krku. V prvních dnech se může mírně zvýšit teplota. Stav může trvat až 4 týdny a sliznice je náchylná na zachycení nových infekcí. 

Akutní zánět nosních dutin je komplikací rýmy a projevuje se hlenově vodnatou hnisavou rýmou, překrvením nosní sliznice. Nemocný má bolesti hlavy, tlakem v lícní nebo čelové oblasti, kašle zejména v noci a v poloze vleže (zatékání hlenů). Rhinosinusitidu mohou vyvolávat viry i bakterie (např. streptokoky).

Akutní zánět hltanu a zánět mandlí (angína) způsobuje bolesti, škrábání v krku. Postižený nemůže polykat, má zduřelé krční lymfatické uzliny. Někdy nemocnému páchne z úst. Hrdlo je červené, zvětšené, mandle jsou s bílými povlaky nebo bez. Onemocnění může být virové, ale také bakteriální.

Akutní zánět středního ucha (otitis media) se může projevovat sekrecí z ucha nebo není výtok přítomen. Nemocný má bolesti ucha, případně i poruchu sluchu. Častým původcem středoušních zánětů je pneumokok.

Akutní zánět hrtanu (laryngitida) se vyskytuje u dětí, od chraptění až po ztrátu hlasu. Dítě se těžce nadechuje, chraptí při nádechu, obvykle bez horečky. Toto onemocnění způsobuje zejména RS virus (respirační syncytiální virus). 

V následujících tabulkách najdete vybrané éterické oleje, které se používají do směsí pro inhalaci nebo do masážních olejů, mastí a balzámů. Důraz kladu na využití a jejich bezpečné používání. U některých druhů jsou zdůrazněny chemotypy, kterých se bezpečnostní upozornění týkají. Pokud uvádím, že olej je relativně bezpečný, znamená to bezpečný při běžném dávkování.

Blogový článek Gabriely Olšanské - difuzér pro aromaolejíčky vhodný pro řešení akutních respiračních onemocnění

K osvěžení a zapamatování

  • Éterické oleje se téměř vždy ředí do nosného oleje (základu). 
  • Základní způsob aplikace při onemocnění dýchacích cest je inhalační podání. 
  • Směsi pro inhalaci tvoříme z maximálně 3 – 4 druhů. 
  • Éterické oleje dávkujeme do difuzérů (max. 5 – 8 kapek na 80 ml vody) nebo do inhalačních tyčinek (5 – 8 – 15 kapek, dle věku). 
  • Informace týkající se bezpečnosti se vztahují běžné použití. 
  • U dětí uvádím od kolika let se může olej aplikovat. Jinak jsou uvedeny kontraindikace. 
  • U velmi malých dětí a také u zvířat lze použít do difuzéru hydroláty místo éterických olejů.
Tabulka 2 Éterické oleje (Eucalyptus sp.) pro podporu léčby ARO
Tabulka 3 Éterické oleje (čajovníky – Melaleuca sp.) pro podporu léčby ARO
Tabulka éterické oleje - čajovníky pro blogový článek Gabriely Olšanské s názvem Akutní respirační onemocnění a bezpečné používání éterických olejů
Tabulka 4 Éterické oleje (jehličnany) pro podporu léčby ARO
Tabulka éterické oleje - jehličnany pro blogový článek Gabriely Olšanské s názvem Akutní respirační onemocnění a bezpečné používání éterických olejů
Tabulka 5 Éterické oleje (Rutaceae) pro podporu léčby ARO
Tabulka éterické oleje - rutaceae pro blogový článek Gabriely Olšanské s názvem Akutní respirační onemocnění a bezpečné používání éterických olejů
Tabulka 6 Éterické oleje (Lamiaceae) pro podporu léčby ARO
Tabulka éterické oleje - lamiceae pro blogový článek Gabriely Olšanské s názvem Akutní respirační onemocnění a bezpečné používání éterických olejů
Tabulka 7 Éterické oleje ostatní pro podporu léčby ARO
Tabulka éterické oleje ostatní pro blogový článek Gabriely Olšanské s názvem Akutní respirační onemocnění a bezpečné používání éterických olejů

Kombinace do inhalační tyčinky (ucpané dutiny, odhlenění)

  • Eucalyptus radiata, niaouli, tymián ct. linalool, mandarinka (děti cca 6 – 12 let)
  • Eucalyptus globulus nebo cypřiš, limeta, citron, yzop (dospělí)

EO na masáž hrudníku (kašel u dětí)

Ravintsara, Eucalyptus radiata, kadidlo, borovice, tymián ct. linalool, majoránka, mandarinka

Blogový článek Gabriely Olšanské - difuzér pro éterické oleje vhodné pro řešení akutních respiračních onemocnění

Literatura

BEŇA, František. Akutní respirační onemocnění (ARO) – virové etiologie. Prezentace. Lékařská fakulta. Masarykova univerzita. 2020

FUČÍKOVÁ, Michaela. Rostlinné silice a jejich působení na lidský organismus, výroba, kvalita a přehled EO. Skripta. Praha: Institut Aromaterapie, 2022.

JESEŇÁK, Miloš a Daniela MINÁRIKOVÁ. Akutní infekce horních cest dýchacích a jejich management v ambulantní praxi. Pediatrie pro praxi. 2021, 22(1), 42-48.

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy. 2. Praha: One Woman Press, 2023. ISBN 978-80-86356-68-6.

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential Oil Safety. 2. Churchill Livingstone, 2014. ISBN 9780443062414.

SVOBODA, Kateřina P., Adéla ZRUBECKÁ, Robert TISSERAND, Michaela FUČÍKOVÁ a Gabriela OLŠANSKÁ. Aktualizované kontraindikace 2023. In: OLŠANSKÁ, Gabriela. Vědecké základy tvorby a kvality éterických olejů. Skripta. Rev. 2023. Praha: Institut Aromaterapie, 2022, s. 37-41.

ZVĚŘINOVÁ, Romana. Aromaterapie. Malý úvod do světa léčivých vůní. Skripta. 1. aromaterapeutický workshop. Lékárna Na Poště. Blansko, 4.10.2023.